Przedwojenny budzik GF Gebruder Fortwangler, historia niezwykłej firmy z Warszawy

Firma Gebruder Fortwangler początkowo działała najprawdopodobniej w Tiburgu, w niemieckim rejonie zegarmistrzowskim w Schwarzwaldzie. 

Następnie, bracia Fortwangler założyli w 1891 roku zakład w Warszawie przy ulicy Okopowej. Krótko po otwarciu, zakład został nabyty przez K.J.F Hetticha, anglika z Oksfordu.

Przedwojenny-budzik-GF-Gebruder-Fortwangler.jpg
Najpopularniejsza wersja budzika GF
Charakterystyczna papierowa tarcza z logo GF

Hettich zmodernizował, rozbudował i przejął zakład, jednak zachował jego pierwotne oznaczenie, czyli markę GF. Dzięki jego działaniom fabryka, zatrudniająca w 1900 roku 63 pracowników, mimo znaczących zniszczeń w wyniku Pierwszej Wojny Światowej, stała się jedną z największych rodzimych fabryk zegarów.

Wycinki prasowe - prawdopodobnie z lat 20-30
Wycinki prasowe - prawdopodobnie z lat 20-30

Niezwykłe jest to, że firma działała w trudnych czasach okupacji aż do 1944 roku, co umożliwiło wielu polskim pracownikom oraz ich rodzinom przetrwanie. Z zakładu tego znane są zegary typu chodzik, budziki jednodzwonkowe oraz modele z pozytywką. Firma reklamowała się hasłem „Wyrób wyłącznie krajowy!”. Warto również wspomnieć o popularnych modelach takich jak Baby, Jocker, oraz Wkładowe (Einsteckweker).

Dekiel GF z polskim oznaczeniem
Mechanizm wraz z sygnaturą GF

Historia Gebruder Fortwangler to nie tylko opowieść o produkcji zegarów, ale także o niezwykłym przystosowaniu firmy do trudnych warunków czasów wojennych. Jej przetrwanie do końca lat czterdziestych XX wieku stanowi ważny wątek w historii polskiego przemysłu zegarmistrzowskiego.

0
Would love your thoughts, please comment.x